Paleoekologie je vědní obor, který se zabývá vzájemnou interakcí organismů a interakcí organismů s prostředím v historické perspektivě. 
Člověk dnešního typu (Homo sapiens) je výsledkem milionů let evoluce. Jak vypadáme, co a jakým způsobem vnímáme, za to vděčíme evolučním mechanismům a mj. různorodému prostředí, ve kterém žili naši předkové.  

8 – 6 milionů let BP

Australopithecus afarensi

Raní homininé
(ardipiték, sahelantrop, orrorin)

Oblast střední a východní Afriky zaznamenala první výrazné atmosférické změny – celkové vysychání a ochlazování klimatu. Původní rozsáhlé deštné pralesy začaly pod tlakem aridizace řídnout. Velká příkopová propadlina bránila volné migraci druhů a rozdělovala kontinent v severojižním směru na srážkově bohatší západ a sušší východ.

Krajina našich předků byla plná sopek a jezer. Střídaly se zde klimatické cykly po zhruba 100 tisících letech, ale také kratší fluktuace po 19-23 tisících letech. Nejstarší známé taxony homininů žili ještě v pásmu tropického nížinného lesa, pravděpodobně společně se šimpanzi, našimi nejbližšími příbuznými primáty. Vlhčí zalesněná krajina se pravidelně měnila (řádově tisíce let) až na otevřenou travnatou savanu.

O prostředí a způsobu života našich nejstarších předků svědčí také strava. Podle fosilních nálezů můžeme z tvaru lebky a zejm. tvaru zubů a síly zubní skloviny odvodit, že šlo o potravní oportunisty ne nepodobné dnešním primátům. Rostlinná složka zahrnovala ovoce, ořechy, listí, kořeny, pupeny a semena rostlin. Mezi živočišné zdroje patřily především ptačí vajíčka, červy, hmyz, hadi, ptáci a menší savci. Nejstarší homininé žili tam, kde nacházeli dostatek vhodné potravy a zároveň vodu, jejíž nedostatek mohl být fatální.

4,5 – 2 miliony let BP

Australopithecus sediba

Australopitékové

Největší naleziště kosterních fragmentů australopitéků se nachází ve východní Africe (oblast dnešní Keni, Etiopie a Tanzanie) a jižní Africe, kde se zlomky zachovaly díky rozsáhlým krasovým jeskyním.

Vrásnění krajiny pliocénem pokračuje a na rozhraní s pleistocénem (cca 2,5 milionu BP) přichází další vlna vysychání. Okrajové části deštných pralesů jsou rozvolňovány nedostatkem srážek. Vznikala zde pestrá parková krajina na některých místech a za postupujícícho klimatického tlaku střídaná travnatá savana. Paleontologické nálezy ukazují na evoluci předků na východ od Velké příkopové propadliny, tedy antropogenezi způsobenou právě selekčními a adaptačními procesy otevřené krajiny rovníkové Afriky. Jedná se o lokalitu Afar, která je typická aridní plošina porostlá bušem trnitých akácií, a lokalitu Laetoli, mozaikovitou, částečně zatravněnou krajinu s občasným výskytem buše a souvislými lesními porosty lemujícími vodní plochy. Jižně od řeky Zambezi převládaly suché krasové plošiny s propasťovými jeskyněmi.

V otevřené krajině se pliocénní savci ocitali pod silným tlakem predátorů. Bipedie vznikla pravděpodobně ještě u předků obývajících deštné lesy, ale je možné, že se udržela až díky životu na rozsáhlých savanách, kde přehled o okolí a případný rychlý útěk rozhodoval o přežití. Potrava v nezalesněné krajině byla rozmístěná nahodile a vyžadovala každodenní přesuny na delší vzdálenosti.

Raní australopitékové se dělili na dvě větve: robustní a gracilní. Robustní forma byla typická svým týlním hřebenem, který sloužil k fixaci mohutných žvýkacích svalů. Mimo tvar lebky také dochovaný chrup svědčí o potravě složené z tvrdé vegetace, ořechů a semen. Mladší gracilní formy australopitéků měli evidentně o dost menší žvýkací svaly, což nepřímo dokládá o adaptaci na jiné složení stravy. Vlhčí tropický sever poskytoval širší nabídku ovoce, malých savců, plazů a ptačích vajec. Jižní lokality byly sušší a potravně chudší především na rostlinnou složku. Nelze vyloučit ani příležitostné vyhrabávání a konzumaci termitů či dalšího hmyzu.

2,4 – 1,4 milionu let BP

Počátky rodu Homo
(H. rudolfensis, H. habilis)

Celkové ochlazení a srážkově i teplotně nestabilní období akcelerovalo změny ve fyziognomii našich předků. Parková krajina řídkých lesů přecházela v pásma křovinaté buše. Hustší lesy pokrývali pouze lokality se stabilním přísunem vody, například břehy jezer nebo místa, kde voda stékala z náhorních plošin. Lidské osídlení v krajině patrně odpovídalo přítomnosti vody: u stálých pramnišť lidé sídlili trvale, podél měnících se břehů jezer volně migrovali.

Tvar lebky a zubů dokládá jinou potravní specializaci při srovnání s australopiteky. První lidé vykazovali jasné znaky omnivorního druhu (všežravce). Podle nejnovějších analýz se raní zástupci rodu homo připojili k velkým masožravcům, kočkovitým i psovitým šelmám. Jejich strategie obživy spočívala dílem v lovu, dílem v kořistění tzn. kradení ulovené kořisti jiným predátorům.

1,8 – 0,5 milionu let BP

Člověk opouští Afriku
(H. ergaster, H. antecessor, H. erectus)

Afrika je pro antropology a evoluční biology známá jako „genetická laboratoř“. Na území černého kontinentu nacházíme také pozůstatky první lidské kultury tzv. Oldowan. Nejstarší fragmenty, především kamenné nástroje, jsou datovány do období 2,5 až 1,5 milionu let BP. Pravděpodobně právě tento technologický úspěch společně s důsledky klimatických změn a růstem populace vedly k migraci lidských skupin na sever.

V období před 2 miliony let již bylo velké území severní Afriky zcela suché a zejména během sušších glaciálů se jádro dnešní Sahary měnilo na skutečnou poušť. Takové prostředí bylo pro první zcela vzpřímené lidské skupiny nehostinné a stěží si lze představit migrace bez vodních zdrojů na delší vzdálenosti. I v těchto obdobích však existovaly přirozené vlhčí koridory, kudy se mohli naši předkové vydat. Údolí řeky Nilu a transsaharská jezerní pásma poskytovala minimální nutné zdroje pro dlouhé putování na sever.


anglický psychoanalytik
John Bowlby (1907 – 1990)

Prvotní přírodní prostředí člověka, […] v sobě zahrnovalo obtíže a rizika, jež působily jako selektivní činitelé v průběhu evoluce behaviorální výbavy, kterou člověk vlastní dodnes.

JOHN BoWLBY